Opakovaně se v médiích setkáváme s informacemi, že založení společnosti s ručením omezeným je příliš složité, zdlouhavé a pro začínající podnikatele finančně náročné. K tomuto názoru přispívá také to, že společnosti s ručením omezeným jsou nejrozšířenější a nejčastější formou užívanou podnikateli pro zahájení podnikání. V zahraničí je možné založit obdobu české společnosti s ručením omezeným dokonce i za jediný den, což v České republice fakticky možné není.
Změnu měla přinést nová kodifikace soukromého práva, ale dosavadní zkušenosti ukazují, že ani ta neměla kýžený efekt. Od 1. ledna 2014 si sice noví zakladatelé mohou založit společnost s ručením omezeným se základním kapitálem 1 Kč, přesto se tak zpravidla neděje. Odpadla povinnost skládat dvousettisícový základní kapitál, zakladatelé však většinou vkládají do společností jako základní kapitál právě tradičních 200.000 Kč, protože taková společnost vzbuzuje ve smluvních partnerech dostatečnou důvěru. Jednokorunové s.r.o. je obecně vnímáno jako nedůvěryhodné.
K založení společnosti s ručením omezeným je nejprve potřeba sepsat společenskou smlouvu, a to formou notářského zápisu. V případě, že se zakladatel nerozhodne pro standardní úpravu a hodlá nastavit fungovaní společnosti individuálně, může příprava zabrat zpravidla několik dnů, což záleží na tom, jak specifickou společenskou smlouvu si společníci zvolí. Zákon o obchodních korporacích jim nově dává téměř neomezené pole působnosti přípravě i velmi atypické společenské smlouvy.
Dále je třeba zajistit oprávnění k výkonu podnikatelské činnosti, což zpravidla znamená získání živnostenského oprávnění. Poslední dobou se setkáváme s názorem, že živnost volná, která opravňuje držitele podnikat v 80 oblastech od zemědělství po administrativu a pro jejíž získání je třeba předložit pouze společenskou smlouvu a souhlas s umístěním sídla a uhradit poplatek ve výši 1.000 Kč, již zcela ztratila své opodstatnění. Podnikatele vnímají povinnost prokázat v podstatě pouze existenci společnosti pro získání volné živnosti jako zcela zbytečný administrativní úkon.
Následuje složení základního kapitálu a podání návrhu na zápis společnosti do obchodního rejstříku. Tento rejstříkový soud vyřizuje zpravidla pět pracovních dnů a dalších pár dnů trvá, než se nová společnost objeví v obchodním rejstříku na internetu. Celkově tak trvá založení s.r.o. v České republice cca 20 dnů.
Ale je to skutečně takový problém? Vzhledem k poměrně velké odpovědnosti jednatelů není snad dobře, že složitější proces založení odradí ty nejlehkovážnější podnikatele? Vždyť se přece jen jedná o vznik nové entity a Bůh podle Bible také nestvořil svět za jeden den. I tím, že založení společnosti není tak snadné jako založení např. e-mailové schránky stát vysílá podnikatelům určitý signál: „Podnikejte ale nikoliv bezhlavě a lehkovážně.“
Celý článek zde.